Peygamberimizin oğlu İbrahim vefat etmeseydi, peygamber olacağına dair bir rivayet var mıdır?

Soru Detayı

- "Peygamberimizden sonra peygamber gelmeyecek." hükmüne aykırı değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resülullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'in oğlu İbrahim vefat edince Resûlullah (asm) cenaze namazını kıl­dırdı. Ve şöyle buyurdu:

"Şüphesiz cennette onu emziren vardır. Eğer yaşamış olsaydı, sıddık bir nebî olacaktı. Eğer yaşamış olsaydı, Kıbtî dayıları azat olacaktı. Ve hiçbir Kıbtî köleleştirilmeyecekti."(İbn Mace, Cenaiz, 27, H. No:1511)

Hz. İbrahim yaşamamış ve dolayısıyla peygamberlik de verilmemiştir. Bu nedenle Kur'an'ın hükmüne aykırılığı da yoktur.

Sindi bunun izahında şöyle der: "Eğer Efendimiz'den sonra bir peygamberin olmasına ilâhi hüküm olmuş olsaydı..." cümlesi, muhtemelen İbrahim'in ölüm se­bebini açıklamak içindir. İbra­him'in nebi olması, yaşamasına bağlanmıştır. Eğer Efendimiz (asm)'den sonra peygamberliğin herhangi bir kimseye verilmesi takdir edilmiş olsaydı, İbrâhim'in yaşaması mümkün olurdu.

Hadîsteki mezkûr cümlenin, İbrâhim'in faziletini beyan için olması da muhtemeldir. Buna göre; eğer Efen­dimiz (asm)'den sonra bir nebinin gelmesi mukadder olsaydı, buna en lâ­yık olanı İbrahim olacaktı. Ve nebi olmak üzere yaşıyacaktı. Lâkin bir nebinin gelmesi mukadder değildir. (Sünen-i İbni Mace Tercemesi ve Şerhi, Kahraman Yayınları: 4/353-355)