Alkollü içki servisli tesisleri olan sendikaya üye olmak caiz midir?

Soru Detayı

- Özelleştirilmiş köklü bir kurumda işçi olarak çalışmaktayım. Bu zamana kadar sendikaya üye değildim fakat sendikal haklardan yararlanabiliyordum (maaş zammı, yan haklar vs.).
- Fakat bu yıl yapılan toplu iş sözlemesi gereğince kurumum bana; sendikal haklardan yararlanmam için sendikaya üye olmamı şart koştu. Aksi takdirde maaş zammı ve yan haklardan faydalanamayacağımı bildirdi.
- Sorum şu; Ben üye olmam gereken sendikanın değerlerini benimsemiyorum. Sosyal tesislerinde alkollü içecek satılıyor, islami değerlere dikkat edilmiyor ve ben üye olursam tüm bu olumsuzluklara destek olacağım kanısındayım.
- Dinen bu sendikaya üye olmam caiz midir ?
- Olmalımıyım yoksa düşük ücretimle çalışmaya devam mı etmeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sendikaya üye olmak kendi hayatında günah işleyen bir avukata haklarını savunma vekaleti vermeye benzer.

Senin için istenen haklar şer'an hakkın ise, onun şahsi günahından sen sorumlu olmazsın.

Bu sendikaya üye olmak kendi hayatında günah işleyen bir avukata haklarını savunma vekaleti vermeye benzer.

Senin için istenen haklar şer'an hakkın ise, onun şahsi günahından sen sorumlu olmazsın.

Bu kısa bilgiden detaya gelince:

Şafi mezhebine göre haram olan herhangi bir şeye herhangi bir şekilde yardım etmek haramdır sizin burada sendikaya üye olmanız o sendikaya kuvvet vermeniz gerçekleşmiş oluyor ve sendika sizden aldığı kuvvet ile işlediği haramı sürdürmüş oluyor, böylece sizin sendikanın yaptığı bu yanlışta yardımınız dokunmuş oluyor. (Nihayetu’l-muhtaç, 4/471)

Hanefi mezhebine göre eğer satılan malın kendisi haram ise o malın satışı tahrimen mekruh olur. Mesela içkinin kendisi haramdır, bunun satılması ise sı tahrimen mekruh olur.

Eğer satılan malın kendisi haram değil de, onu haramda kullanan birine satarsa bu satış caizdir mekruh da olmaz. Ancak bir görüşe göre tenzihen mekruhtur.

Burada harama yardım olsa bile yine de mekruh değildir çünkü satılan malın aslı haram değildir. (bk. İbn Abidin, 4/268)

Bu açıklamalara göre sendika kuruluşu haram üzere kurulmadığı için sizin üye olmanız, her ne kadar onun haram işlemesine yardımcı olmak anlamına gelse de caizdir, günah olmaz, onların yaptıklarından sorumlu olmazsınız.