Annemin faiz borcunu ben ödeyebilir miyim?

Soru Detayı

- Maalesef annem faizli kredi çekti, şu an onu ödüyor ama çok zorlanıyor, öderken ben ona yardım etmek istiyorum, onun bu faiz borçlarını ödesem harama girmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Annenin faizli borcunu ödemekle günaha girmiş olmazsın.

Aksine onu sıkıntıdan ve devamlı katlanan faizden kurtardığın için sevap kazanırsın. Çünkü burada iyilik üzerine yardımlaşma vardır, annenizi daha fazla günah işlemesinden kurtarmış olursunuz.

“Ey iman edenler! Allah’ın işaretlerine, haram aya, boyunları bağsız ve bağlı kurbanlıklara, rablerinin lütuf ve rızasını dileyerek Beytülharâm’a yönelmiş kimselere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıkınca avlanabilirsiniz. Mescid-i Harâm’a girmenizi engellediler diye bir topluma karşı duyduğunuz kin, sakın aşırı gitmenize sebep olmasın. İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve haksızlık yolunda yardımlaşmayın. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın cezası çetindir.” (Maide, 2)