Fitre niyetiyle fakirin market borcunu ödeyebilir miyim?

Soru Detayı

- Bir markete giderek tanımadığımız ama market sahibinin bildirmesiyle ihtiyaç sahibi olduğunu bildiğimiz insanların borcunu ödemeye destek olmak fitre vermek niyetiyle yapılabilir mi?
- Kişinin haberi olması kabul etmesi zorunluluğu var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fitre, nakit olarak verilebileceği gibi gıda olarak da verilebilir.

Buna göre, ihtiyaç sahiplerinin gıda borçları da fitre ile ödenebilir.

Burada dikkat edilecek husus, bir kişi için ödenen borcun, asgari fitre miktarından az olmamasıdır.

Ayrıca fitrenin geçerli olabilmesi için, fakire verilecek para veya malın temlik edilmesi yani onun mülkiyetine geçirilmesi de şarttır. Bu da fitrenin fiilen fakire teslimi ile gerçekleşir.

Dolayısıyla fakir olan borçlunun haberi olmadan onun adına alacaklıya para verilmesiyle fitre ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

Ancak, borcunu ödeme imkanı bulunmayan fakir kimsenin bilgisi dahilinde veya bakkal sahibini, fitreyi o kimseye ulaştırmak üzere vekil tayin etmek suretiyle bu işlem geçerli olur.

Aynı durum zekat için de geçerlidir.