Meşru olmayan bir davayı almak caiz mi, kazancı helal mi?

Soru Detayı

- İçinde yaşadığımız hukuk sisteminin tanıdığı birtakım haklar var. Ancak bu tanınan haklar İslam fıkhına göre gayr-i meşru olabiliyor. Bu davaları avukat olarak almak ve takip etmek caiz mi, kazancı helal mi?
- Mesela, boşanan kadının ömür boyu nafaka hakkı veya eşlerin evlendikten sonra her birinin edindiği malın eşit paylaşımı gibi.
- Meriyetteki kanunların tanıdığı bu hakların İslam hukukuna göre gayrimeşru olduğunu biliyoruz.
- Bir avukat bu tür davaları alabilir mi, kazancı helal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam hukukuna göre caiz olmayan, haram olan bir menfaatin elde edilmesini sağlamak üzere açılan davanın vekili olmak caiz değildir, alınan ücret de helal olmaz.