Özel tesislerde ücretsiz ikram edilenler caiz mi?

Soru Detayı

- Özel lokanta vb. tesislerde, devlet memurlarının yemeleri içmeleri için ücretsiz ikram edilenler caiz mi? Şartları var mıdır?
- Memur yedikten sonra ücret almamakta ısrar etmeleri karşısında ne yapmalı? Örneğin Devletin polisine askerine surette iş başında iken verilen öğünler.
- Ben polis olarak dışarıda tesisler de yemek yiyemez duruma geliyorum. Çünkü ne kadar ısrar etsem de almak istemiyorlar. Ben de bundan rahatsız oluyorum. Çalışma arkadaşlarımdan farklı bir durum ortaya çıktığı için de bu sefer çok ısrar da edemiyorum.
- Bazen de topluca bu verilenlerle yemek yeniyor ve davet ediyorlar masaya gitmesem bu sefer ayıp oluyor arkadaşlar tarafından dışlanmış ayrı oturmam gerekiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlete çalıştığınızdan, sizin için yemek çıkan yere ait olmayan özel mekânlarda size (ve diğer devlet memurlarına) yeme içme ikramında bulunuyorlarsa, bunu yemenin caiz olabilmesi için ikramın rüşvet mahiyetinde olmaması gerekir.

İkramda bulunan kişi veya kuruluş, bunu kullanarak sizden, meşru ve adil olmayan bir talepte bulunacaksa, bu ihtimal varsa yediğiniz içtiğiniz rüşvet olur.

Kendinizden emin iseniz, böyle bir teklifle karşılaştığınızda bunu reddedip ücretini de ödeme niyetiniz varsa, ikramı kabul edebilirsiniz. Çünkü halkımızın asker, polis vb. memurlara beklentisiz olarak ikramda bulunmak gibi bir âdeti de vardır.