Memurların kamu kurumu organizasyonlarındaki yemeği yemesi caiz mi?

Soru Detayı

- Bir kamu kurumunda idareci olarak çalışıyorum. Kurumumuz tarafından çeşitli yemekli toplantılar düzenleniyor ve ödemesi kurumumuz bütçesinden karşılanıyor. Bizim de bu organizasyonlara katılmamız talep ediliyor.
- Bu organizasyonlarda yediğimiz içtiğimiz şeyler caiz olup olmadığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Davet meşru bir iş ve maksatla yapılıyorsa, buna ilgilinin ve davetlinin katılması uygundur.

Davette yemek ve ikram var ise ve bütün davetliler için yapılmış ise yenir ve içilir.

Devletten yapılan harcamalar mevzuata uygun olmalıdır; mevzuat ve talimat dışına çıkılırsa, bu harcamalardan istifade etmek caiz olmaz.