Tanrılar ve putlar adına sunulan helal yiyecekler yenilebilir mi?

Soru Detayı

- Başka dinlerin tanrılarına ya da putlarına sunulmuş helal yiyeceklerden (meyve, sebze vs.) yemek caiz midir?
- Budizm ve Hinduizm gibi dinler tanrılarına sundukları yemekleri daha sonra yerler. Müslümanların bu yiyeceklerden yemesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’a göre helal olan yiyecekler ve içecekler, sunma merasimine katılmaksızın, daha sonra ele geçtiğinde yenir ve içilir.