Çay, kahve gibi ikramlar rüşvet olur mu?

Soru Detayı

- Yaptığım iş şudur; ziraat mühendisiyim ve iş yerim (TARSİM) yarısı devlete yarısı da özel kuruluşlara (paydaş) aittir. Çiftçiler bize (tarsime) ürünlerini paydaşlarımız aracılıyla sigortalattırmaktadırlar.
- Görevim ise çiftçilere ve paydaşlara ziyarette bulunup sigorta yaptırmayı unutmamalarını hatırlattırmaktadır ve bu arada şirketin vermiş olduğu hediyeleri promosyon adında dağıtmaktayım.
- Bu ziyaretlerde yemek, çay ve çeşitli hediyeler vermektedirler. Sorunumun içinden çıkamamaktayım benim aldığım hediye (yemek, çay vb), şirketim adına benim verdiğim hediyeler rüşvete gitmekte midir?
- Ayrı ayrı değerlendirebilir misiniz?
- Eğer ki rüşvete girerse tövbesini ve kaçınma yollarım hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Çiftçilerin ürünlerini sigorta ettirmeleri bir ihtiyaçtır. Katılım sigortacılığında bunu yapmaları bizim tercihimizdir.

2. Zararı aza indirmek için sigorta yaptırma konusundaki ihmallerini gidermek için ve bu tür maksatlarla onlara hatırlatma yapmak da meşrudur.

3. İşletmeler müşterilerine hediye verebilirler; bunun rüşvetle alakası yoktur.

4. Siz vazifenizi yaparken ufak tefek ikramlar ve hediyeler sizi, yanlış yapmaya, haksız tasarrufa sevk etmiyorsa (bu maksadı taşımıyor veya bu sonucu doğurmuyorsa) bunun da rüşvetle alakası yoktur.

Ancak siz vazifenizi yaparken verilen ikramlar ve hediyeler sizi, yanlış yapmaya, haksız tasarrufa sevk ediyorsa, o zaman bu ikramlar ve hediyeler rüşvet olur.