Devlet hastanesinin personeline hediye vermek rüşvete girer mi? Bazı hastalar ve hasta yakınları, işleri bittikten sonra, özellikle ameliyat olacak hastalar ameliyat olup taburcu olunca doktoruna hediye getiriyorlar...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastaların tekrar hastaneye gitme durumları olabileceğinden, doktorların bu hediyeleri almaları caiz değildir. Kontrole geldiğimizde hastamıza daha iyi bakılsın diye de bu şekilde hediye verilmektedir. Çok hastanelerde müşahede edilmiştir ki, hastamıza iyi bakılsın diye hemşireye, hasta bakıcılara hediyeler götürülür. Bunlar doğru değildir.

Hastane personelinin hasta yakınlarının verdiği hediyeleri almaları doğru değildir. Ancak hediye vermediği için hastası mağdur edilen bir kimse, hak ettiği hizmeti görebilmek için mecburiyetten hastane personeline hediye verecek olsa veren değil alan mesul olur.