Sözlerim şeriat, davranışlarım tarikat, halim hakikattir sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Sözlerim şeriat, davranışlarım tarikat, halim hakikattır. Hazreti Muhammed (sav)
- Bu hadis sahih mi kaynagi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sözlerim şeriat, davranışlarım tarikat, halim hakikattır, anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Acluni, halk arasında hadis olarak geçen rivayetlerin, hadis olup olmadığını belirtmek üzere hazırladığı "Keşfu'l-Hafa" isimli eserinde, bu bilgiye yer verir, ancak Acluni de bu rivayeti hadis kaynaklarında görmedğini ifade eder. (bk. Acluni, Keşfu'l-Hafa, 2/4)

Kadı Iyaz'ın Şifa isimli eserinde ise, şöyle bir hadis nakledilmektedir:

وعن علي - رضي الله عنه - ، قال : سألت رسول الله - صلى الله عليه وسلم - عن سنته ، فقال : المعرفة رأسمالي ، والعقل أصل ديني ، والحب أساسي ، والشوق مركبي ، وذكر الله أنيسي ، والثقة كنزي ، والحزن رفيقي ، والعلم سلاحي ، والصبر ردائي ، والرضا غنيمتي ، والعجز فخري ، والزهد حرفتي ، واليقين قوتي ، والصدق شفيعي ، والطاعة حسبي ، والجهاد خلقي ، وقرة عيني في الصلاة .

Hz. Ali, Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimize sünnetinin ne olduğunu sormuş, Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuştur:

"Marifet servetimdir, akıl dinimin temelidir, sevgi esasımdır, şevk bineğimdir, (Allah'ı) zikretmek / hatırlamak ünsiyetimdir, güven hazinemdir, hüzün arkadaşımdır, ilim silahımdır, sabır elbisemdir, (Allah'ın) rızası ganimetimdir, acizlik övüncümdür, zühd hırkamdır, yakin kuvvetimdir, doğruluk şefaatimdir, (Allah'a) itaat bana yetendir, cihad ahlakımdır, gözümün nuru namazdır." (bk. Kadı Iyaz, Şifa, s. 204)