Peygamberimiz İslam'a kötülüğü dokunmayan gayrimüslimlere nasıl davranırdı?

Soru Detayı

- Onları misafir eder miydi?
- Onları ziyaret eder miydi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Efendimiz (asm); “Kim gayrimüslim bir vatandaşa eziyet verirse, kıyamet gününde onun hasmı ben olacağım.” (bk. Acluni, Keşfu'l-Hafa' II, 218) buyurmuştur. Hz. Peygamber (asm)’in gayrimüslimlere yönelik bu tavrı, aslında her şeyi anlatmaktadır.

- Necran Hristiyanlarından gelen bir heyeti ağırlayan Hz. Peygamber (a.s.m), onların ibadetlerini yapmaları için Mescid-i Nebeviyi boşaltmış ve onlara tahsis etmiştir. (bk. İbn Hişam, es-Siretu’n- Nebeviyye, 2/223-224)

- Medine dışında baş gösteren bir kıtlık münasebetiyle Medine’ye gelip sığınanlar arasında pek çok gayrimüslim de bulunuyordu. Bütün bunları sahabelerine taksim eden Hz. Peygamber (asm) bizzat evinde -bir süreliğine- misafir ettiği kişi de gayrimüslim idi.

- Kuran’ın birçok ayeti, Hz. Peygamber (asm)’in tebliğinde gayrimüslimlere karşı çok nazik davrandığını göstermektedir.