Bir şey bütünüyle elde edilmezse, tamamen de terk edilmez sözü hadis mi?

Soru Detayı

- مَالاَ يُدْرَكُ كُلُّهُ لاَيُتْرَكُ كُلُّهُ  yani bir şey bütünüyle elde edilmezse, tamamen de terk edilmez anlamındaki söz hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

مَالاَ يُدْرَكُ كُلُّهُ لاَيُتْرَكُ كُلُّهُ  yani "Bir şey bütünüyle elde edilmezse, tamamen de terk edilmez." anlamındaki ifadeyi bu şekilde hadis olarak bulamadık.

Ancak bu manaya gelen ayet ve hadis vardır.

“Gücünüz yettiği nisbette Allah’tan korkunuz...” (Teğabun, 64/16)

“Gücün yettiği nisbette Allah’tan kork!” (bk. Acluni, 2/231)

“Gücün yettiği nisbette” ifadesi, مَا لَا يُدْرَكُ كُلُّهُ لَا يُتْرَكُ كُلُّهُ cümlesinin aynı manasını ifade etmektedir.

Din, insanları fiillerinde serbest bırakır, onların kendi tercihleriyle iyiye, güzele, faydalı olana yönelmelerini ister. Bazıları ise “ya hep, ya hiç” diyerek yola çıkar. Böyleleri, zaman zaman başarılı olabilse de daha çok başarısızlığa mahkum olur.

Demek ki bir şey bütünüyle elde edilmezse tamamen de terk edilmez.

Mesela bir Müslüman oruç tutuyor ama namaz kılmıyorsa, bu kimseye “öyleyse orucu da bırak!” denmez. Böyle demek, onu dinden uzaklaştırmak olur. Hâlbuki oruca devam ettiğinde gün gelecek namaz da kılabilecektir.

Yine mesela, ideal olan elbette “Allah'tan nasıl korkmak gerekiyorsa öylece korkun” (Al-i İmran, 3/102) ayetinin hükmünü esas almaktır. Ama herkes bunu yapamayacağından pek çok kişi “Gücünüz yettiği nisbette Allah’tan korkun...” ayetine göre yaşayacak, bu da bütün bütün yoldan çıkmasının önünü alacaktır.