Bu duayı okuyan yetmiş beladan kurtulur sözü sahih mi?

Soru Detayı

“La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh.”
- Bu duanın Arapça orijinalini verir misiniz?
- Bu bir hadis mi, sıhhat durumu nedir, kısaca açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin tamamı şöyledir:

مَا مِنْ عَبْدٍ يُصَلِّي الْفَجْرَ ثُمَّ يَقُولُ حِينَ يَنْصَرِفُ: لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ لَا حِيلَةَ وَلَا احْتِيَالَ وَلَا مَلْجَأَ وَلَا مَنْجَا مِنَ اللَّهِ إِلَّا إِلَيْهِ سَبْعَ مَرَّاتٍ، إِلَّا دَفَعَ اللَّهُ تَعَالَى عَنْهُ سَبْعِينَ نَوْعًا مِنَ الْبَلَاء

Bir kul sabah namazını kıldıktan sonra yedi defa,

  لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ لَا حِيلَةَ وَلَا احْتِيَالَ وَلَا مَلْجَأَ وَلَا مَنْجَا مِنَ اللَّهِ إِلَّا إِلَيْهِ Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hîlete ve lâhtiyâle velâ melcee velâ mencâ minellâhi illâ îleyh.

Allah’ın yardımı olmadan hiçbir ibadete kuvvet ve hiçbir günahtan dönüş imkânı yoktur. Allah’tan (gelecek belalara karşı) yine ancak kendisine sığınmaktan başka hiçbir hile, hiçbir çare, hiçbir sığınak ve hiçbir kurtuluş yoktur, derse Allah Teala o kişiden yetmiş türlü belayı savuşturur. (bk. Taberani, Dua, 666; Deylemi, 6025; Kenzu’l-Ummal, 3519)

Hadisin sıhhat derecesi:

Bu rivayetin senedinde yer alan "Ömer b. Abdullah b. ebi Hesa’m, metruku’l-hadistir. Yani muhaddisler onun rivayet ettiği hadisleri kabul etmemişler. Ebu Zura, Buhari gibi hadis otoriteleri tarafından Vahî, münkeru’l-hadis / yaramaz bir ravi olarak değerlendirilmiştir." (bk. Zehebi, Mizanu’l-İtidal, 3/211)

Keza, Ahmed b. Hanbel, Yahya b. Main, Darekutni tarafından da zayıf kabul edilmiştir. İbn Hibban hadis uydurduğunu belirtmiştir. (bk. İbnu’l-Cevzi, ed-Duafau ve’l-metrukin, 2/208)

Dolayısıyla sorudaki bu rivayet çok zayıftır.