Evliya olmak istersen çocukların ahlakına uy sözü hadis mi?

Tarih: 29.05.2023 - 14:38 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bir yerde, seçkin velilerden olmak istersen, ahlakını çocukların huylarına çevir, sözünü gördüm. Bu anlamda bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis-i şerif bulamadık.

 İmam Suyuti, bu anlamda bir sözü, tasavvuf ehli bir kişiden şöyle nakleder:

"Seçkin evliyalardan olmak istersen, ahlakını bebeklerin huylarına çevir. Bebeklerde beş özellik vardır. Onlar büyüklerde olsa, elbette evliya olurlar:

- Rızık için endişe etmezler.

- Hastalandıklarında yaratıcıyı kimseye şikayet etmezler.

- Yalnız yemeyi sevmezler.

- Hata yaptıklarında korkar ve gözlerinden yaşlar akıtırlar.

- Kavga ettiklerinde kin tutmadan hemen barışırlar." (Husnu’l-Muhadara 1/174)

Bu sayılanlar aslında her bebekte olması gerekenleri sıralıyor. Bunlar öyle çalışılarak elde edilenler değil, tamamen saf ve doğal olarak Allah’tan gelen bir kazanımdır.

Rızık Allah’tandır, bunu bilmemiz endişe etmemizi engellemeli. Tabi ki sebebini işlemeliyiz, ama sonrasında elde ettiklerimizin de edemediklerimizin de Allah’tan olduğunu bilmeli “bunda bir hayır vardır” diye düşünmeli ve şükretmeliyiz.

Hastalık da bir imtihandır. Hastalığı isyan edilecek bir zarar yerine, sabırla açılan bir cennet kapısı olarak düşünelim.

Birikim derdine düşmüş kapitalist düzene teslim olmuş şu dünyada bir Müslümanın farkı, paylaşmak ve malında başkalarının da hakkının olduğunu bilmektir. Mülkün bizde olması bize ait olduğu anlamına gelmez. Sadece onu idare hakkı bize verilmiştir ve tüm ihtiyaç sahiplerinin o malda hakkı vardır.

Hata yapmak insan olmanın gereğidir elbette, ama hatamızdan dolayı pişman olmaz ve af dilemezsek şeytandan da farkımız kalmaz. Allah’tan korkmak, günahlarımıza gözyaşı dökmek, tövbe etmek ve inşallah affedilmek Allah ile kul arasındaki en güzel ilişkidir.

Herkes hata yapabilir, hatta yapar! Nasıl ki kendi hatalarımızda Allah’tan af bekliyorsak bizler de affetmeyi bilmeli ve asla kin gütmemeliyiz. Öyle ki kavga eden çocuklar iki dakika sonra hemen barışır da onların kavgası sebebiyle kavga eden ebeveynleri yıllarca küs kalır. Müslümanın Müslümana üç günden fazla küs kalması helal değildir.

Demek ki evliya gibi olmak için daha önce de olduğumuz gibi bebek gibi olmak gerekiyor denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 96
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun