Hayal ettiği şeyleri Allah’tan isteyen ahmaktır, sözü hadis mi?

Soru Detayı

“Hayal ettiği şeyleri Allah’tan isteyen ahmaktır” diye bir hadis var mıdır?
- Neleri Allah’tan isteyip, neleri isteyemeyiz?
- Hayalini kurduğumuz şeyleri Allah’tan istememeli miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Hayal ettiği şeyleri Allah’tan isteyen ahmaktır." sözünün hadis olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Bu sözün doğrusu: “Hayal ettiği şeyleri” değil “Hayal ettiği her şeyi…” şeklinde olmalıdır. Çünkü insanlar Allah’tan isteyecekleri şeyleri önce tahayyül ederler. Fakat kişinin “hayal ettiği her şeyi istemesi” doğru değildir. Zira bunların içinde muhal, imkansız olan hayaller de vardır.

Mesela, bir kimsenin hayalinde “peygamber olma” isteği de olabilir. Böyle bir şey istemek elbette en büyük ahmaklıktır.

İbn Abidin’in de ifade ettiği gibi, âdeten muhal olan bir şeyi istemek haramdır. Mesela, peygamber olmayan birinin “oksijen almaya, teneffüs etmeye ihtiyaç duymamasını istemek haramdır.” (İbn Abidin, Reddu’l-Muhtar, 1/522)

Keza peygamber olmayan bir kimsenin “göklerden bir nimet sofrasının gelmesini veya parmaklarından suyun akmasını yahut elinin işaretiyle ayın yarılmasını istemesi” hem haram hem ahmaklık nişanıdır.