Şükür ya da tövbe için direkt secdeye varılabilir mi?

Soru Detayı

- Namaz ya da tilavet secdesi dışında, şükür ya da tövbe için direkt secdeye varılabilir mi?
- Namaz ya da tilavet secdesi dışında, direkt Allahu Ekber denilerek secde edilebilir mi?
- Bu secde esnasında bazı dualarda bulunulabilir mi?
- Misal secdedeyken, Türkçe olarak günahlarımızı sayıp Allah'tan af dilemek veya Allah'ın bize verdiği nimetler için şükretmek caiz olur mu? (Türkçe olarak günahlarımızı sayıp af dilemek)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir nimete kavuşan veya bir sıkıntıdan kurtulan Müslümanın, şükrünü yerine getirmek maksadıyla Allah rızası için yaptığı secdeye "şükür secdesi" denilir. Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bir şeye sevindiğinde veya sevindirici bir haberle müjdelendiğinde Allah’a şükretmek için secde ettiği rivayet edilmiştir. (Ebu Davud, Cihad, 174; İbn Mace, İkametü’s-salat, 192)

Bu secdelerin abdestli olarak yapılacağı konusunda bir hadis bulunmamaktadır. Bazı fakihler namaza kıyas ederek abdesti gerekli görmüşlerdir.

Şükür secdesi şöyle yapılır:

Kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varılır; secdede iken tesbihatta bulunup Allah’a hamd ve şükür ettikten sonra, yine tekbir alarak ayağa kalkılır. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Daru’l-Fikr, ts. 2/128)

Bu secde esnasında tesbihatta bulunabilirsiniz, Allah’tan bağış dileyebilirsiniz, dualar yapabilirsiniz.