Yatağında ölen şehit olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, yatağında ölen Müslüman da şehit olabilir.

Nitekim konuyla ilgili bir hadis şöyledir:

“Allah, bütün kalbiyle şehit olmayı isteyen kişiyi, yatağında ölse bile, şehitler mertebesine ulaştırır.” (Müslim, İmâre 157)

Sıdk, sadece söz ve davranışlarda doğruluk değildir. Kalbin samimiyeti de doğruluk anlamındadır.

Allah’tan bir şey dilerken samimi olmak gerekir. Bu hadis-i şerif böylesine samimi bir dilekte bulunanların yataklarında ölseler bile, sırf bu isteklerindeki içtenlikleri sebebiyle Allah Teâlâ’nın onları şehit sayacağını, onlara şehit sevabı vereceğini açıkça belirtmektedir.

Bu demektir ki, dürüst bir niyet ve dilek kişiyi, fiilen olmasa bile hükmen isteklerine kavuşturur.

Dinimizde ölümü temenni etmek yasaktır. Ancak şehit olmayı temenni etmek, güzel görülmüştür. Hayır olan şeyleri istemek güzeldir. Buna göre:

- Bir şeyi gönülden arzu etmek, hükmen de olsa ona kavuşmak için bir yoldur.

- Şehitlik, her Müslümanın ulaşmak istemesi gerekli fevkalade büyük ve şerefli bir rütbedir. Çünkü şehitler, cennette peygamberler ve sıddıklarla beraberdirler.

- Şehit olmayı temenni etmek güzel görülmüştür. (bk. Riyazü's-Salihin - İmam Nevevi Tercüme)