Allah çok çektirmesin, Allah iki iyilikten birini versin demek doğru mu?

Soru Detayı

- Ağır hasta ve yatalak olanlar için “Allah çok çektirmesin” “Allah iki iyilikten birini versin” şeklinde dua etmek doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslüman ister kendisi isterse de başkası için olsun, asla ölümü temenni etmez, edemez.

Nitekim bu konuda Hz. Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurur:

"Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.' " (Buhari, Merda, 19)

Buna göre çok ağır ve yatalak olanlar da diğerleri de öncelikle sağlıklı, uzun ve bereketli hayat için dua etmeliyiz.

Ancak dayanılmayacak kadar ağır hastalıklarımız için mutlaka ölüm temennisi gibi bir durum olacaksa, hiç olmazsa şöyle demek gerekir:

“Allah’ım! Benim hakkımda hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.”

Bu durum tanıdığımız bir hasta için olursa ve hastalığı da böyle bir dua edilecek kadar ağır, ölümcül ve dayanılmaz ise, onun için de şöyle dua edilebilir:

“Allah’ım! Bu hastamız hakkında hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canını al.”

Bununla beraber, ecel gizli olduğu için ve saati gelmeden kimsenin ölmeyeceği bilinen bir hakikattir. Nice hasta ziyaretçileri var ki, hastalardan önce ölmüştür. Doktorların ümidini kestiği ve elini tedaviden çektiği nice hastalar var ki, mucizevi bir şekilde iyileştiği görülmüştür.

Bu gibi hastalara ahiret hesabına bakıldığı zaman hastalık nimet sayılmaktadır. Hastalık da iyilik de Allah’tandır. Şifa da O'ndandır.

Neyin hayır neyin şer olduğunu Allah'tan başka kimse bilemez. Bunun farkında olan Allah dostları hastalıklarını sevmişler ve cennet hesabına katmışlar. Hz. Eyyüb aleyhisselamın seneler süren hastalığı her mümin için bir derstir.

Bu nedenle en ağır hastalara bu gözle bakılmalıdır. Böyle hastalara söylenecek en güzel söz Hz. Peygamber (asm)'in en çok söylediği şu ayetteki duadır:

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

Rabbenâ âtinâ fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve gınâ azâbennâr.

Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.