Rabbim güzel şeyleri hakkımda hayırlı kıl ve bana nasip eyle, diye dua etmek doğru mu?

Soru Detayı

- Böyle bir şey mümkün mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Rabbim güzel şeyleri hakkımda hayırlı kıl ve bana nasip eyle.” şeklinde bir duanın sakıncalı bir yönünün olduğunu düşünmüyoruz.

- Bu dua ile kişi “Dünyada ne kadar güzel şeyler varsa onları bana nasip et.” demek istemiyor. Aslında “güzel” ile “hayırlı” kavramları da bir yönüyle aynı şeyi ifade etmektedir.

Buna göre bu ifadenin manası: “Ne kadar hayırlı şeyler varsa bana hayırlı kıl.” şeklinde olur ki biraz manasız gibidir.

Bunun yerine  “Allah’ım! Bana hayırlı şeyler nasip eyle... Bana nasip etiğin şeyleri hakkımda hayırlı kıl!” gibi ifadeler daha uygundur.

- Peygamber Efendimiz (asm)'in şu duası, soruya güzel bir cevap mesabesindedir:

“Allah'ım! Hâlde ve gelecekte bildiğim ve bilmediğim bütün iyilikleri senden ister, hâlde ve gelecekte bildiğim ve bilmediğim bütün kötülüklerden sana sığınırım.” (İbn Mace, h. no: 3846)

-Meşhur “Rabbena âtina...” (Bakara, 2/201) duası da çok kapsamlı bir duadır:

“Rabbenâ âtinâ fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve gınâ azâbennâr.”

“Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru."