Hayırlısını istemek yanlış mı?

Soru Detayı

- Bir kitap okudum;
“Hayırlısını isteme. Hayırlısını istemek evliya duasıdır. Sen hayırlısını istemekle başına gelebilecek şeylere isyan etmeden durabilir misin? Dayanabilecek misin bu evliya duasının sonuçlarına,” diyor.
- Buna göre hayırlısını istemek yanlış mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgi isabetli değildir. Kur’an’da birçok yerde “hayırlı şeyleri” istemek teşvik edilmiştir.

İnsan, iyi / hayırlı şeyleri istemekten usanmaz; başına bir kötülük geldiğinde ise büsbütün ümitsiz ve karamsardır. Uğradığı bir sıkıntıdan sonra ona tarafımızdan bir nimet (hayır) tattırsak mutlaka şöyle diyecektir: 'Bu benim hakkımdır; ayrıca kıyametin kopacağını sanmıyorum ama, dönüp rabbime varacak olsam bile, O’nun huzurunda benim için güzel şeyler bulunduğundan eminim.' Biz, inkâra sapanlara neler yaptıklarını mutlaka açık seçik bildireceğiz ve onlara kesinlikle ağır bir ceza tattıracağız! Ne zaman insanoğluna bir lütufta bulunsak arkasını dönüp uzaklaşır; başına bir kötülük geldiğinde de uzun uzadıya yalvarıp yakarır.” (Fussilet, 41/49-51)

mealindeki ayetlerde, bu gerçeğe işaret edilmiş ve hayırlı şeyleri istemeyi -zımnen de olsa- teşvik edilmiştir.

Hz. Aişe validemiz anlatıyor: Hz. Peygamber (asm) bana şu duayı öğretti:

“Allah’ım! Ben senden şu an ve ilerdeki zaman (dünya ve ahiret) için -bildiğim, bilmediğim- bütün hayırlı şeyleri istiyorum. Ve şu an ve ilerdeki zaman (dünya ve ahiret) için -bildiğim, bilmediğim- bütün şerlerden sana sığınıyorum."

"Allah'ım! Senin (sevgili) kulun ve Peygamberinin senden istediği hayır (nevilerin)den şüphesiz senden ben de isterim ve senin (sevgili) kulun ve Peygamberinin sana sığındığı şerlerden sana ben de sığınırım."

"Allah'ım! Şüphesiz ben senden cenneti ve (beni) cennete yaklaştırıcı söz ve amel (de muvaffak olmayı) isterim. Cehennem ateşinden ve (beni) ona yaklaştıran söz veya amelden de sana sığınırım. Benim için hükmettiğin her kaza (ve kader) hükmünü hayırlı kılmanı senden dilerim.” (İbn Mace, Dua, 4, no: 3846)