Peygamber Efendimiz neden şifa istememiştir?

Soru Detayı

"Artık hayır, (şifa değil), Allah'tan Refîk-i Ala'yı istiyorum."
1) Efendimiz (asm) ölümü istemeyin dediği halde neden istemiştir?
2) Bir de biz bu hadise göre ilaç kullanmayıp ölümü isteyebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Ölümü istemeyi yasaklayan hadis şöyledir:

“Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir sıkıntı sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat; ölüm hayırlı ise canımı al.' " (Buhari, Merda, 19)

Âlimlerin bildirdiğine göre, bu gibi hadislerin vermek istediği ders şudur: Kişinin dünyadaki sıkıntılar, musibetler yüzünden ölümü istemesi, sabırsızlık alametidir. Sabırsızlık ise, imtihanın başarısızlığına alamettir. Değişik ayetlerde bu gerçeğe işaret edilmiştir. (bk. Bakara, 2/155; Mülk, 67/2)

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin ölümü istemesinin ise dünyevi bir sıkıntıyla yakından-uzaktan bir alakası yoktur. Burada saadet-i ebediyeye gitmek, yüce dosta kavuşmak gibi ulvi gayeler söz konusudur.

Nitekim Hz. Yusuf dünyevî nimetlerin zirvesine ulaşınca şu duayı yapmıştır:

"(Allah’ım!) Benim canımı Müslüman olarak al ve beni salihlere dahil eyle." (Yusuf, 12/101)

Hz. Süleyman (as) da dünyanın en yetkin ve etkin kralı olduğu hâlde şu duayı yapmıştır:

"Rabbim!.. Rahmetinle beni iyi kullarının arasına koy." (Neml, 27/19)

2) İlk cevapta ifade edildiği üzere, biz dini bir riskten dolayı fitneye düşmekten korktuğumuz bir zamanda ölmeyi temenni edebiliriz. Yoksa dünyanın sıkıntıları sebebiyle ölümü temenni etmek doğru değildir, sabırsızlık demektir, imtihandan kaçmaktır.

Bu konuda en güzel rehberimiz, ilk cevapta zikredilen hadis-i şerifteki şu ifadelerdir:

“Bir kimse illede bu konuda bir şey söyleyecekse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat; ölüm hayırlı ise canımı al.' " (Buhari, Merda, 19)