Kendi kendine beddua etmek günah mı, bu yüzden başka sıkıntılar ve hastalıklara maruz kalınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslümanın başkasına beddua etmesi caiz olmadığı gibi, kendisine de beddua etmesi caiz değildir. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

"...Kendinizi öldürmeyiniz..." (Nisa, 4/29)

"... Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız..." (Bakara, 2/195)

Kişi bir sıkıntıya maruz kaldığı zaman hayırlısını istemelidir. Bu hususta Allah Rasulu ( a.s.m )'nun ifadeleri aynen şöyledir:

Hz. Enes ( r.a ) anlatıyor. Rasulullah ( a.s.m ) buyurdular:

"Sizden hiç kimse maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise, yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.' " ( Buhari, Merda,19)