Sağlık personeli, vakaya giderken vefat etse, şehit sayılır mı?

Soru Detayı

- 112 Görev alan bir paramediğim, vakaya giderken kaza olması ve vefat etmem sonucu mertebem ne olacaktır?
- Bilindiği üzere vakalara hızlı bir şekilde yetişip müdahale etmemiz gerekiyor. Yeri geliyor 120km/s hızla ilerliyoruz. Kurumumuzun yapmış olduğu kazalarda hakkın rahmetine kavuşan arkadaşlarımız oldukça fazlaca bulunmakta. Biz bu görevi yaparken vefat edersek mertebemiz ne oluyor?
- Televizyon haberlerinde aynı haber içerisinde Polise şehit denilirken, bizlere öldü yüklemi kullanılmakta, bunu açıklığa kavuşturmanızı istemekte ve cevabınızı merakla beklemekteyim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Önce şunu belirtelim ki, bir kimsenin şehit olup olmaması resmi dillerde ilan edilip edilmemesiyle ilgili değildir.

Şehitlik, kişiyi dünyada meşhur etmek için değil, ahirette kahraman yapmak için lütfedilen Allah’ın bir ihsanıdır.

Konuya bu açıdan bakmakta fayda vardır.

Bazı hadislerde Allah yolunda ölenlerin dışında da şehid sayılacak kişiler bulunduğu, meselâ;

Canı, malı, namusu uğrunda (Ebû Dâvûd, Sünne, 29; Tirmizî, Diyât, 21)
Yahut veba, kolera gibi bulaşıcı yaygın hastalıklar sebebiyle ölenlere, (Buhârî, Cihâd, 30; Müslim, İmâre, 164-165)
Şehid olmayı arzu edip de yatağında vefat edenlere şehid sevabı verileceği, (Müslim, İmâre, 157) belirtilmiştir.

- Değişik hadis rivayetlerinde manevi şehitlerle ilgili farklı sayılarla verilmiştir. İbn Hacer “ceyyid” sağlam senetle gelen rivayetlerin toplamından bu manevi şehitlerin 20 çeşitten fazla olduğunu bildirmiştir. (İbn Hacer, 6/43)

- Bu manevi şehitlerden biri de bindiği hayvandan düşüp ölen kimselerdir. (İbn Hacer, a.y)

İslam alimleri, buna dayanarak trafik kazasında ölenler de manevi şehit hükmünde olduğunu belirtmişlerdir. (bk. Merkezu’l-Fetva, Rakam: 34588)

- Bu sebeple sizler gibi bir hayat kurtarmak adına koşuşturanların geçirdiği kazalarda ölenler de manevi şehit hükmünde olur inşallah...

Bununla beraber, sizin için belirlenen hızı aşmamaya dikkat edin. Çünkü trafik kurallarını aşmak bir kusur sayılır. Buna dikkat etmek gerekir...