Dağda, operasyonlarda öldürülen askerlerimiz şehit midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vatanımızı düşmanlardan korumak için vefat eden, askerlerimiz şehid olduğu gibi, iç karışıklıklarda vefat eden polis, jandarma ve askerlerimiz de şehittir.

Ayrıca Müslüman bir ülkenin karışıklığını önlemek ve yabancı askerler yerine Müslüman askerlerin gitmesi gereken yere, devletin emri ve izni ile gidip öldürülen askerimiz de şehittir.

Değişik hadislerde, şehitliğin farklı unsurları / özellikleri söz konusudur, örneğin:

Kendi malını, -ırz ve namusunu, vatanını- korurken öldürülenler, kolera ve benzeri hastalıktan dolayı ölenler, iç hastalıklardan biriyle ölenler, suda boğularak ölenler, bir yıkım altında kalarak ölenler de şehit sayılmıştır. Bunlara manevî şehit denir. Yani; bunlar dünyada Allah yolunda savaşarak şehit olanlar gibi muamele görmez, bilakis diğer ölüler gibi yıkanır, kefenlenir ve öyle defnedilirler. Fakat ahirette şehitlik sevabını alırlar. Şüphesiz ki, şehitten şehide de derece bakımından fark vardır.

"Bir komutan, bir askeri yanlış komuta ederek onu felakete atsa bile, o askerin mükâfatı yine  şehitliktir."

"Çünkü müsibetzede mükâfat ister. Bu mükâfat ya hatalı komutanın iyiliklerinden alınarak ona verilir -ki bu bir hiç hükmündedir-. Veya rahmeti sonsuz olan Allah’ın sonsuz hazinesinden verilecektir. Allah katındaki bu tür işlerin mükâfatı, şehitlik ve gazilik derecesidir." (bk. B. Said Nursi, Tarihçe-i Hayat, s. 134).