İki mümin grup savaşırken ölenlerin durumu nedir?

Soru Detayı

- İki grupta ölülerine şehit kalanlara gazi diyor ise bunların gerçek durumu ne olur?
- Müslümanın kardeşiyle savaşması caiz mi?
- Demokrasi şehidi, sosyalizm şehidi, gezi şehidi vb. gibi kelimeler kullanmak doğru mu?
- Kısacası şehit kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şehid İslam'ı, ümmeti, vatanı, maddi ve manevi değerleri korumak için savaşırken ölendir.

İki Müslüman grup savaşırsa bunun biri haklıdır, diğeri değildir; haklı olanlardan ölenler şehid olur, haksız olarak savaşırken ölenler şehid olmazlar.