Hastalıktan ölen çocuğum şehit midir, şehidlik mertebesine mi ulaşmıştır?

Soru Detayı
Bir makalede hastalıktan ölenin şehid olduğunu okudum, tam anlayabilmek için soruyorum: Benim kızım kısa bir süre önce altı aylıkken bir genetik hastalık sonucu vefat etti. Şimdi benim kızım şehidlik mertebesine mi ulaşmış oluyor?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocukken ölenler cennetlik olmakla beraber, anne-babası başta olmak üzere akrabalarına ebedi çocuk sevgisi tattıracaklardır. Bu nedenle sabretmek şartıyla çocuğunuzun ölümü bir nimettir.

Çocuğunuzun asıl sahibi Allah'tır; onu size emaneten vermiştir. Hikmeti gerektirirse istediği zaman bu çocuğu alıp cennetine koyabilir. Hem bu şekilde çocuk anne babasının cennette ebedi çocuğu olur, hem de onlara şefaat eder. Size düşen elinizden geleni yapıp, güzelce sabretmek, Allah'ın hükmüne boyun eğmektir.

Cennetlik olan bir çocuğun ayrıca bir hastalıktan dolayı vefat etmesi olması, onun ayrıca manevi şehit olmasına neden olacağından şefaat hakkını yükseltir.

İlave bilgi için tıklayını:

Şehitlik nedir, mertebeleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Şehitlik mertebeleri benim bildiklerim; *dünya şehitliği *ahiret şehitliği *hem dünya hem  ahiret şehitliği...