Sekeratı mevt (ölüm anında) ölünün gözlerinin açık olmasının sebebi nedir?

Soru Detayı

- Ölenin gözlerinin açık veya kapalı olması herhangi bir şeye işaret ve göstergesi midir?
- Bazı insanlar can verirken niçin çok kıvranırlar?
- Bazılarında bu hal olmaz. Gözlerinin açık veya kapalı olması herhangi bir şeye işaret ve göstergesi midir? Hatta bunu hayvalarda da görebiliriz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölüm tahakkuk edince, ölünün yanında bulunanların onun açık kalan gözlerini kapatmaları sünnettir. Ümmü Seleme'den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (asm), Ebu Seleme'nin vefatında yanına vardığında Ebu Seleme’nin gözleri açıktı. Peygamberimiz (asm) eliyle onun gözlerini kapattı ve şöyle buyurdu:

“Ruh kabz olunduğu vakit göz ona tabi olur (yani onun peşinden baka kalır. Bu sebeple ölen kimsenin gözleri açık kalır.)."

Bunun üzerine Ebu Selemenin aile efradı ve akrabasından bazı kimseler bağrışmaya başladılar. Hz. Peygamber (asm) onlara:

“Siz kendinize hayırdan başka bir şeyle dua etmeyiniz. Çünkü melekler sizin söylediklerinize amin derler.” buyurdu. Sonra şunu da ilâve etti:

"Allah'ım Ebû Seleme'yi affet, derecesini hidâyete erenler makamına yükselt. Arkasında kalanları için de ona sen halef ol; bize de ona da mağ­firet buyur! Ey Âlemlerin Rabbi! Kabrini genişlet ve kendisine orada nûr halk eyle." (Müslim, Cenâiz, 4)

Bu bakımdan her insan öldüğü vakit gözleri açık gider. Gözleri açık giden adamın ahirete iyi veya kötü gittiğine hüküm verilmez.