Arefe günü oruç tutan kişinin bir yıl daha yaşayacağı yorumu doğru mu?

Soru Detayı

"Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.”
- Bu hadis-i şerif sebebiyle bir hoca Arefe günü oruç tutan kişinin önümüzdeki bir yıl daha yaşayacağı yorumunu yapıyor, bu sağlıklı bir yorum mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” buyurmuştur. (Müslim, Sıyâm, 196-197)

Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve halsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle, Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur. (Ebu Davud, Savm, 64)

Sorudaki yoruma gelince, bu sağlıklı bir yorum değildir.

Arefe gününde tutulan orucun bir yıl önce bir yıl sonraki günahlara kefaret olmasından böyle bir yorum çıkarılmamalıdır.

Yorumu yapan zat şunu düşünmüş olabilir:

“Madem bir yıl sonraki günahlara da kefaret oluyor, öyleyse kişinin bir yıl daha yaşamış olması ve günah işlemiş olması gerekir...”

Halbuki bu yorum çok yüzeyseldir. Çünkü hadisin bu ifadesinden maksat, “eğer kişi bir yıl daha yaşayıp da günah işlerse ona da kefaret olur” demektir.

Demek ki hadiste, Arefe günü orucuyla geçmiş bir senelik günahların bağışlanmasını Allah'tan ümit ederim ve Allah'ın o gün oruç tutanı gelecek yıl günahtan koruyacağını umarım buyurulmak istenmiştir.

Hadiste geçen ve salih ameller hakkında kullanılan ihtisâb, ümit edilen sevabı istemek için çeşitli hayırlar işlemeye ve ibadetleri gereği gibi yapmaya koşmaktır, denilmiştir. (İbn Esir, Nihaye, ihtesebe md.)

Arefe günü orucuyla bağışlanacak günahlar, ilim ehlinin çoğunluğunun dediği gibi, küçük günahlardır. Büyük günahlar ise; ya ciddi tövbe ile bağışlanır veya Allah'ın lütfuyla bağışlanır. Arefe günü orucunu tutanın küçük günahları yoksa; büyük günahları varsa, onlar hafifletilir. Günahları yoksa, dereceleri yükseltilir.

Bununla beraber, bazı alimler, hadisin zahirini esas alarak büyük, küçük tüm günahların bağışlanacağı ümit edilebilir demişlerdir.