Düşmanınızın silahıyla silahlanın, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Hadis ise bunu günümüze göre nasıl anlamamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aynı ifadeye gelen bir hadisi kaynaklarda göremedik. Bu ifade aşağıdaki ayetin işaretinden çıkarılmış bir kelam-ı kibar olabilir.

“Düşmanlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet hazırlayın. Savaş atları yetiştirin ki bu hazırlıkla Allah’ın düşmanlarını, sizin düşmanlarınızı ve onların ötesinde sizin bilemeyip de ancak Allah’ın bildiği diğer düşmanları korkutup yıldırasınız. Allah yolunda her ne harcarsanız, onun karşılığı size eksiksiz ödenir, size asla haksızlık yapılmaz.” (Enfal, 8/60)

Yukarıda mealini verdiğimiz ayette, soruda ifade edilen manayı görmek mümkündür.

Ukbe b. Amir’in bildirdiğine göre Hz. Peygamber (a.s.m) bir gün minberde şöyle buyurmuştur:

“'Düşmanlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet hazırlayın.' ayetini okudu ve 'Bilesiniz ki, kuvvet atıştır, kuvvet atıştır, kuvvet atıştır.' buyurdu.” (Taberî, İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri).