Hatalı okunan ayetleri melekler düzeltir mi?

Soru Detayı

- Kur’an için vekil edilen bir melek, Arap olmadığı için, doğru okuyamayan kimsenin, hatasını düzeltir ve doğru olarak yükseltir.) [Şirazi] sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi, İbnu’l-Enbari, Hz. Ömer’den daha uzunca ve “mevkuf” olarak rivayet etmiştir. (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no:2392)

- Hadiste “Arap olmadığı için” ifadesi söz konusu değildir. Orada yer alan “Yuribu-Arabe” gibi kelimelerin manası iraptır / harekedir. Arapla ilgisi yoktur.

- Bu hadis mevkuf (İbn Ömer’in sözü) olarak rivayet edilmiş ve sahih olup olmadığı hakkında bir değerlendirme yapılmamıştır. (a.g.y)

- Ancak Kurtubi, İbnu’l-Enbari’den naklen aynı metni “merfu / Peygamberimizin sözü” olarak rivayet etmiştir. (bk. Kurtubi/Tefsir, 1/23)

Özetlersek, bu rivayetin tashihi konusunda bir kaynağa rastlayamadık. Fakat konuyla ilgili benzer bazı sahih hadislerin manasına uygun görünmektedir.