Geri dönüşümcüden mal almak caiz mi?

Soru Detayı

- Firma geri dönüşümcüyle anlaşıyor ve imhası için ona gönderiyor. Geri dönüşümcü bu malları imha etmiyor ve satıyor.
- Satılan bu malları almak caiz mi?
- Caiz değilse sıkıntım daha da büyüyor. Biz bu mallardan aldık ve sattık. Bu işin içinden nasıl çıkarım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Firma bu malların imha edilmesi şartıyla geri dönüşümcüye gönderiyorsa ve dönüşümcü de bunu kabul etmiş ise ancak imha edebilir, satamaz.

Firma satmasına razı olarak gönderiyorsa ve imha edilmemesinde bir sakınca (zarar) yoksa, ancak o zaman satabilir.

Daha önce yaptıklarınız için tövbe edersiniz, Allah’tan af dilersiniz. Bilerek alıp sattığınız olmuş ise bundan kazandığınız parayı da yoksullara verirsiniz.