PTT’de unutulan malları satın almak caiz mi?

Soru Detayı

- PTT’de kalan veya unutulan eşyalar oluyor. Bu eşyalar bir sene bekletildikten sonra halka, açık artırma usulüyle satışa çıkarılıyor. Çoğu zaman da piyasasının altında fiyatlara satılıyor.
- Bu malları almak caiz mi?
- Eğer alınmış bir malın sahibi birkaç yıl sonra gelip isterse vermek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu malları satın almak caizdir.

Sahibi çıkıp gelirse ya satım akdini onaylar ve parasını PTT’den alır veya ödediğin bedeli sana ödeyerek malı geri alır ve parası için PTT’ye rücu eder.