Gümrükte, imhaya gidecek malları kullanmak, yemek ve içmek caiz mi?

Soru Detayı

- Gümrük memurlarının çoklukla sınır kapılarında her gelenin fazlasıyla eşya getirmesi, muafiyet fazlası eşya getiren yolculardan bu eşyaları alması veya alınanı büyük maddi değer ifade etmeyen 30, 40 tl lik (sigara, gıda maddesi, giyim eşyası vb) imhaya gidecek olanlarını kullanması, yemesi ya da içmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gümrük memuru devletin koyduğu kurallara ve sınırlara uymaya mecburdur.

Kural dışı veya fazla eşya getiren şahıslara, "Bunları alamam, kendi rızan ile ne yaparsan yap, bunlardan kurtul." demesi gerekir.

Malın sahibi kendi rızası ile imha, terk, hediye etme, geri gidip eşyayı bırakıp gelme, emanete bırakma gibi bir tasarrufta bulunabilir.