Kurban etini yemek yapıp satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Kurban kestim kalan etleri dolaba koydum, eşim evde yemek yapıp satıyor.
- Kurban etiyle yaptığımız yemeği satabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurbanın eti, -kısmen veya tamamen- sahibi ve ev halkı tarafından tüketilebileceği gibi -ister zengin, ister yoksul olsun- başka kimselere de hediye ve sadaka olarak verilebilir. (Ebu Davud, Dahaya, 10)

Ancak kurbanın et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurlarının satılması caiz değildir. (İbn Nüceym, Bahr, 8/203)

Zira Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, “Kim kurbanın derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.” buyurmuştur. (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, 9/496)

Bu sebeple kurbanın derisi ya da etinin satılması halinde alınan bedelin sadaka olarak verilmesi gerekir. (Merğinani, Hidaye, 7/165)

Kurbanın derisi, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur. (Kasani, Bedai, 5/81; Merğinani, Hidaye, 7/164)