Çalışanların cuma namazına gitmesi yasaklanınca, cuma namazı kılınmazsa mesul olur muyuz?

Soru Detayı

- Azerbaycan'da mescitlerin bazılarını kapattılar, ezanlar mescitlerin içinde okunuyor, çalıştığım üniversitede çalışanların cuma namazına gitmesi yasaklandı.
- Buna göre cuma namazı kılınmazsa mesul olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazına gitmemek için özür sayılan ve konumuzla yakınlığı bulunan hususlardan biri de kişinin can ve mal emniyetinin olmamasıdır. Örneğin, bir kimse -borcunu ödeyecek durumda olmadığı halde- camiye gittiği takdirde alacaklısının hışmına uğrayacağından veya zalim bir kimsenin zulmüne maruz kalacağından yahut da toplumda bir fitnenin kopmasından korkuyorsa, cuma namazına gitmeyebilir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/270)

Sizler de eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, o zaman mazeretlisiniz demektir.

Bizim tavsiyemiz; eğer cuma saatine denk gelen dersiniz yoksa veya o derse gitmediğiniz takdirde size bir sorumluluk getirmiyorsa, o saatinizi cuma namazı için değerlendirin. Şayet, böyle bir toleransa sahip değil iseniz ve cuma namazına gitmeniz halinde sizin okuma hakkınıza ciddi zarar verecek boyutta bir işlem söz konusu ise kendinizi mazur sayabilir, öğle namazınızı kılıp Rabbinizden affınızı dilersiniz. Çünkü ortada fitneye sebep olacak bir zulüm varsa, bu bir mazeret sayılabilir.

Ortamı değerlendirme ve vicdanınıza danışarak hareket etme kararını sizin iman şuurunuzda fışkıran ferasetinize havale ediyoruz.