Nöbet günü cuma namazına gidemesem günah olur mu?

Soru Detayı

- Hastane acilinde radyoloji teknikeri olarak çalışıyorum. Çoğu zaman nöbetlerim cumaya denk geliyor ve tek olduğum için cumaya gidemiyorum, ne yapmam lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastalık ve hastaya bakma, hastalarla meşgul olma mazereti, cuma ve cemaate katılmamak için mazerettir. Bulunduğunuz yerde ilk imkânda öğle namazını kılarsınız.

Günlük işler, sanat ve meslekler, aile fertlerinin geçimini sağlamak için yapılan çalışma ve yolculuklar namazın geriye bırakılması için özür sayılmaz. Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:

“Öyle kimseler vardır ki, onları ne bir ticaret, ne bir alışveriş, Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyar. Onlar, dehşetinden kalplerin ve gözlerin ters döneceği günden korkarlar.” (Nur, 24/37)

İşverenin ya da işyerinde sorumluluk alan kimsenin, namaz kılmak isteyen memurlarına ve işçilerine, cuma ve günlük dinî görevleri olan namazlarını, hiç değilse farzlarını kılabilme imkânını sağlaması gerekir.

Bununla birlikte işçinin ve memurun da namazı bahane ederek mesaisini suistimal etmemesi ve çalıştığı yerde namaz kılması için iş disiplini ve düzeni açısından işverenin veya amirlerin iznini alması lazımdır.

İçinde bulundukları konum gereği cuma namazı kılma imkânı bulamayanlar o günkü öğle namazını kılarlar.

Bu itibarla işyerinde çalışanların sadece bir kısmına izin veriliyorsa izin verilenler cuma namazına giderler; diğerleri o günkü öğle namazını kılarlar.

Buna göre, asker, polis, güvenlik görevlisi, hasta bakıcısı, hastanenin acilinde bulunmak gibi vazifeleri olan kişiler, cuma saatinde bir tehlikenin veya hayati bir görevin vuku bulması ihtimalinden dolayı, cuma namazına gitmediği takdirde mesul olmaz. Ancak cuma namazı yerine öğle namazını kılması gerekir.