Cuma namazını mazeretleri dolayısıyla kılamayanlar, cemaatle öğle namazı kılabilirler mi? Kendi evimizde cuma kılamayanlarla cemaat yapsak...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazı kılmaları farz olmayan kimseler, bulundukları bölgede cuma namazı kılınmıyor ise, öğle namazlarını cemaatle kılabilirler. Bulundukları bölgede cuma namazı kılınıyor ise, öğle namazını cemaatle değil, yalnız başlarına kılarlar. Bu durumda cemaat sevabı alalım diye öğlen namazı cemaatle kılınmaz. Bu konuda belirlenmiş hükümlere göre hareket etmek gerekir.