Erkekler cuma namazından çıkmadan kadınlar öğle namazını kılamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma günü öğle ezanı okunur okunmaz, kadınlar öğle namazlarını kılabilirler.

Cuma namazı sadece erkeklere farzdır. Kadınlar cuma günleri diğer günlerdeki gibi öğle namazını kılarlar. Onlara cuma namazı farz olmadığından cuma cemaatini beklemelerine gerek yoktur. Ezan okunduktan sonra öğle namazını kılarlar.

Bu vesile ile bir hususu da belirtelim:

Hasta, yolcu ve âmâ gibi kendilerine cuma namazı farz olmayan erkeklerin öğle namazını, cuma namazı kılındıktan sonra kılmaları müstehaptır. Çünkü o vakte kadar hasta iyileşebilir, yolcunun sefer süresi sona erebilir...