Cuma namazında imamın sesi arka saflara yetişmiyorsa ne yapmak gerekir?

Soru Detayı
Cuma namazında imamın mikrofonu düşüyor, cami çok büyük, imamın sesi arkalara yetişmiyor, bu durumda ne yapmalı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Cemaatin içinden birileri hemen imamın tekbirlerini arkalara işittirir. Böylece cemaat imama uymaya devam ederek namazlarını kılarlar.

2. İmamın sesinin onlara ya nikrofonla ya da başka bir kimse tarafından ulaşması gerekir. İmamın sesi ulaşmazsa cemaat neye göre imama uyacaktır. Bu açıdan herhangi bir nedenle imamın sesi kesilirse cemaatte imama uyamıyorsa, imama uyma özelliği kaybolmuş demektir. Bu nedenle cuma namazı yerine o günkü öğle namazını tek başına kılar.