Bayram ve cuma namazı, aynı yerde birden fazla cemaat yapılarak kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Bulunduğum yerde, salgın hastalık nedeniyle cuma ve bayram namazları sosyal mesafeye dikkat etmek şartıyla kılınabiliyor.
- Cemaat kalabalık olduğu için tek cemaat halinde namazı kılmamız mümkün değil. Bu nedenle, örneğin birden çok cemaat yaparak cuma veya bayram namazlarını kılabilir miyiz?
- Eğer caiz ise, her defasında imam farklı mı olmalı, yoksa aynı imam birden çok cemaate ayrı ayrı namaz kıldırabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sesi ileten cihazlarla imamı işitmek mümkün oluyorsa, saflar yollarda veya başka odalarda, salonlarda da olsa bir imama uyulur ve tek cuma veya bayram namazı kılınır.

Bu mümkün olmuyorsa, farklı imamlarla ayrı ayrı cuma veya bayram namazı kılınır.