Sabah namazının vaktini kontrol etmeyen sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- Uyurken uykudan uyansak, ancak fecir vakti mi diye kontrol etmesek, uyumaya devam etsek ve alarm bizi uyandıramasa, bu şekilde namazı kaçırsak, mesul olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslüman, namazını kaçırmamak için gerekli hassasiyeti göstermelidir.

Dolayısıyla sabah namazına zamanında kalkabilmek için vaktinde yatılması, alarm kurulması gibi tedbirlerin alınması gerekir.

Bu tür tedbirler alınmasına rağmen namaza kalkamayan kimsenin mesul olmayacağı ümit edilir.

Ancak gerekli tedbirleri almayan kişi mesul olur.

Buna göre, soruda geçen kişi, yaptığı şeyin tedbirsizlik olup olmadığınının kararını kendi vicdanıyla verecektir.