İflas eden şirketten, ortaklardan biri alacak talep edebilir mi?

Soru Detayı

Üç ortaklı bir firmamız vardı; firma kapanma durumuna geldi:

- Bir arkadaş ortak olmak istedi.
- Firmanın batma durumunda olduğu kendisine izah edildi.
- Bu duruma rağmen ortak oldu.
- Firma bu ortaklık sayesinde iflası iki hafta geciktirebiliyor.
- Fakat netice değişmedi ve firma kapatıldı.
- Firma iflas ederken, kendisine o gün kasti olmaksızın haber verilemedi. O gün kapatılmasa zarar daha büyük olacaktı.
- Ortak olan şahıs, diğer ortaklardan parasını istiyor.
- Kendisine ortak olduğu ve dolayısı ile diğerlerinin paraları ile birlikte kendisinin de parasının battığı söyleniyor.
- Firma borçlu bir şekilde kapatılmıştır, yani hiçbir ortak bir kuruş almamıştır.
- Fakat kişi diğer üç ortaktan parasını vermelerini, yoksa hakkını helal etmeyeceğini söylüyor.
- Bu şahıstan bu para borç olarak değil, ortaklık olarak alınmıştır.

Soru: İslam hukukuna göre böyle bir talepte bulunulabilir mi ve bu üç ortak mesul müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şirket kapatılmadan iflas etmiş; borç, sermaye ve alacakları aşmış. Bu durumda üç ortağın şirketten alacağı olmadığı gibi birbirinden de alacağı olmaz.

Eğer şirketi yönetenler, basiretli bir tacir gibi davranmışlar ve buna rağmen iflas olmuş ise, mesul olmazlar. Eğer kasıt, ihmal, tedbirsizlik gibi bir kusur varsa, kusurlunun tazmin borcu olur.