Cuma namazı kılamayacağım yerde çalışmam caiz mi?

Soru Detayı

- Şu an eğitim seviyemin çok altında olan ve açık açık hakkımın yendiği, ama cuma namazını ve vakit namazlarını rahatça kılabildiğim bir iş yerinde çalışıyorum.
- Şimdi benim eğitim seviyeme uygun olan ve hakkımın yenmediği, ama cuma namazına gidemeyeceğim bir işe geçmek caiz görülebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazına izin verilen yerde çalışmaya devam etmeniz gerekir.

Cuma namazı Müslüman, akıl baliğ, hür olan her erkeğe farzdır. Cuma namazını terk etmek haramdır, büyük günahtır. (bk. Cuma Suresi, 62/9)

Buna göre, farzı yerine getirmek ve büyük günahtan sakınmak için cuma namazına izin verilen yerde çalışmaya devam etmeniz gerekir.