Hapishanedeki mahkûmlara cuma namazı farz mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hapishanede veya cezaevindeki mahkûmlar cuma namazı kılmakla mükellef değildir. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, III, 28-29)

Cezaevi şartlarında cuma namazı kılma imkânı bulamayan kimseler, cuma namazı kılmadıkları için günahkâr olmazlar.

Ancak cezaevinde olanlar beş vakit namazdan mesul oldukları gibi, cuma namazı kılınamıyorsa mutlaka öğle namazını kılmaları farzdır.

Ayrıca, hapishanede cuma namazı kılmak imkânı varsa kılınabilir. Hatta imamlık yapabilecek bir mahkûm da cuma namazını ve bayram namazlarını kıldırabilir.

Şafii mezhebine göre cezaevindekiler kırk kişi olmaları ve imkân bulmaları halinde, cuma namazını kılmakla mükellef olurlar. Bu durumda da içlerinden birinin imamlık yapması caizdir. (Remli, Nihayetü’l-muhtac, 2/287)