Cuma namazı kılınmadığı için, öğle namazını evde cemaatle kılabilir miyiz?

Soru Detayı

- Camilerde cuma namazı kılınmadığına göre; biz evde cuma günü hane halkı olarak cemaatle öğle namazını kılabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam alimleri, cuma namazının farz olduğunda görüş birliği etmişlerdir.

Cuma namazı iki rekat olup, yalnız kılınmaz, cemaatle kılınır. Cuma namazını kılamayan kimse o günün öğle namazını kılar.

Şafi mezhebine göre, cuma namazını kılamayan kişilerin, o günün öğle namazını cemaatle kılmalarında sakıncası yoktur.

Ancak Hanefi mezhebine göre, cuma günü herhangi bir özrü sebebiyle cumaya gidemeyenler, öğle namazını cemaatle kılamazlar. Tek başlarına kılmaları gerekir. Çünkü bunda cuma cemaatini bölme anlamı vardır. (Merginânî, el-Hidaye 1/84)

Buna göre, bulunduğumuz beldede cuma namazı kılınıyorsa, o takdirde ayrıca öğle namazını cemaatle kılmak günah olur; tek başlarına kılmaları gerekir.

Ancak, herhangi bir nedenden dolayı, bir beldede cuma namazı hiç kılınamıyorsa, öğle namazını cemaatle kılmanın bir sakıncası olmaz. Zira bu durum cuma cemaatini bölmek veya alternatif yapmak değildir.

Demek ki, şu anda salgın hastalık sebebiyle cuma namazı kılınmadığı için, öğle namazını evde hane halkıyla beraber cemaat halinde kılabiliriz, cemaatle kılma sevabını da alırız inşallah.