Fotoğraf çektiğimizde, başka insanların o fotoğrafta yer alması günah mı?

Soru Detayı

- Fotoğraf çektiğimizde istemesek de başka insanların o fotoğrafta yer alması durumunda günaha girer miyiz?
- Mesela gezi yerleri genelde kalabalık oluyor. Orada fotoğraf çekildiğimiz zaman diğer insanlar da fotoğrafta çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda kul hakkı var mıdır?
- Bir arkadaşım kul hakkı olur dedi ve şöyle bir gerekçe sundu:
- Ben hakkı olduğunu düşünüyorum. Mesela bir parkta oturup, arkadaşımla gülerken, biri kendi fotoğrafını çekerken arka fonda ben de çıksam ve bunu sosyal medya gibi bir yerde paylaşsa asla rızam olmaz. Zira ben sosyal medyada şimdiye kadar tek kare fotoğraf paylaşmadım. Üstelik hiç tanımadığım bir insanın telefonunda / fotoğraf makinesinde ne işim var! Bunu özellikle yapıyorsa duble kul hakkı bence. Ben fotoğraf çekerken başkalarının fotoğrafta çıkmamasına dikkat ederim, dinimiz hassas bir din, fotoğrafta çıkan kişinin haberi olmadığı gibi rızası da olmayabilir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse kamuya açık bir alanda bulunuyorsa, onu ve yapıp ettiklerini orada bulunan herkes görür. Oradakiler görüyorlarsa başkaları da (fotoğraftan) görebilir veya gören gıybete girmemek şartıyla anlatabilir.

Özellikle başkalarını da çekmeye yönelmeksizin bir kimsenin fotoğrafını çekerken kaçınılmaz olarak kareye başkalarının da girmelerinde sakınca ve kul hakkı olmaz.