Halka açık alanlarda, insanların izinsiz fotoğraflarını çekmek ve bunları paylaşmak kul hakkına girer mi?

Soru Detayı

-  Ben amatör yarı profesyonel arası bir fotoğrafçıyım ve İsviçre’de yaşıyorum. Normalde Avrupa insan hakları mahkemesinin kararına göre fotoğraf çekmek ifade özgürlüğüne girmekte ve "public spaces" diye adlandırılan, yani halka / topluma açık yerlerde izin almaksızın insanların fotoğraflarını çekip, ayni şekilde izin almaksızın bu fotoğrafları paylaşmakta Avrupa’da kanuni açıdan bir sakınca yok.

- Lakin benim aklıma takılan İslami açıdan da bu böyle mi, bir sakınca yok mu? Ben bir insanin özel hanesi, mahremi dışında, yani topluma açık bir ortamda onu rezil etmeyecek, zedelemeyecek ve nefret söylemi gibi ifade özgürlüğüne girmeyen bir fotoğrafını haberi olmadan ve izin almadan çektiğimde ve yayımladığımda, hakkına girmiş olur muyum? Bu konuda kaide nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişinin izni olmaksızın fotoğraflarının çekilmesi ve ondan izinsiz olarak yayınlanması, kişilik haklarını ihlal anlamına gelir. Zira bazı kimseler, resimlerinin çekilmesini asla kabul etmezler.

Bu itibarla fotoğrafları çekilmek ve yayınlanmak istenen kişiden izin alınması ve ondan sonra çekilmesi ve yayınlanması uygun olur...