Aynı siyasi, ahlaki, dünyevi görüşe sahip birinin işlediği suç diğerini bağlar mı?

Tarih: 05.06.2017 - 01:34 | Güncelleme:

Soru Detayı

"Kimse bir başkasının suç yükünü yüklenmez ve onunla yargılanamaz" ise aynı siyasi, ahlaki, dünyevi görüşe sahip birinin işlediği suç diğerini bağlar mı?
- Ayetle sabit ki "Kimse bir başkasının suç yükünü yüklenmez ve onunla yargılanamaz".
- Hadisle sabit ki Mahkeme kararı da olsa haksız yere hak gaspı, hırsızlık, fahiş fiyat zulümdür. (Ramuz el ehadis: 345/10) 
- Hal böyle iken aynı siyasi, ahlaki, dünyevi görüşe sahip olduğu iddia edilerek okul çaycısının özgürlüğüne ve yurt yapılsın diye bağışta bulunan iş adamın özgürlüğüne ve malına hangi dini hüküm ile el konulabilir? 
- Ahlakı olmayan bir hukuk hile üretir. Birileri sadece birilerine darbe suçu atfetti. Dünya adalet standartları ile ispat edilmiş bir durum olmadığı gibi aşağıda referanslarını verdiğim gibi Türkiye den bir grup, ABD, Almanya, Avrupa Birliği, 50 ye yakın Müslüman devlet, Moldova gibi devletler tam tersi olduğuna ilişkin raporlar yayınladı veya duruş sergiledi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu soru değil, karşı tarafı itham ve mağdur olduklarını iddia eden veya suçun mahiyet ve niteliği konusunda farklı düşünen kimseleri savunmadır. Bu düşünce ve davranışınıza da saygı duyarım, ama katılmam.

Eğer bir "suç örgütünde" yalnızca çaycılık yapmış ise bir kimse, onu bu yüzden tutuklamazlar. Böyle örnekler varsa ya yanlışlık yapılmıştır veya bilmediğimiz başka suç fiiller vardır.

Bu örgüte ben dahil herkes, bazı kusurlarını görsek de bu tür kusurlar bütün tek adamlı oluşumlarda var, ama kendi anlayışlarına göre dinimize hizmet ediyorlar diye destek verdi, ama onlar sınırlarının dışına çıkıp sonu darbeye kadar varan davranışları başlatınca desteğin çekilmesi gerekiyordu.

Olup bitenleri görüp bildikleri ve bilmeleri gerektiği halde, destek ve yardıma devam etmek suça iştiraktir.

Devlet böyle düşünüyor ve buna göre davranıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun