Aynı siyasi, ahlaki, dünyevi görüşe sahip birinin işlediği suç diğerini bağlar mı?

Soru Detayı

"Kimse bir başkasının suç yükünü yüklenmez ve onunla yargılanamaz" ise aynı siyasi, ahlaki, dünyevi görüşe sahip birinin işlediği suç diğerini bağlar mı?
- Ayetle sabit ki "Kimse bir başkasının suç yükünü yüklenmez ve onunla yargılanamaz".
- Hadisle sabit ki Mahkeme kararı da olsa haksız yere hak gaspı, hırsızlık, fahiş fiyat zulümdür. (Ramuz el ehadis: 345/10)
- Hal böyle iken aynı siyasi, ahlaki, dünyevi görüşe sahip olduğu iddia edilerek okul çaycısının özgürlüğüne ve yurt yapılsın diye bağışta bulunan iş adamın özgürlüğüne ve malına hangi dini hüküm ile el konulabilir?
- Ahlakı olmayan bir hukuk hile üretir. Birileri sadece birilerine darbe suçu atfetti. Dünya adalet standartları ile ispat edilmiş bir durum olmadığı gibi Türkiye den bir grup, ABD, Almanya, Avrupa Birliği, 50 ye yakın Müslüman devlet, Moldova gibi devletler tam tersi olduğuna ilişkin raporlar yayınladı veya duruş sergiledi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu soru değil, karşı tarafı itham ve mağdur olduklarını iddia eden veya suçun mahiyet ve niteliği konusunda farklı düşünen kimseleri savunmadır. Bu düşünce ve davranışınıza da saygı duyarız, ama katılmayız.

Evet “Hiçbir günahkar başkasının günahını yüklenmez.” (Enam, 6/164) ayetine göre hiç kimse, başkasının suçundan sorumlu değildir.

Buna göre, kim olursa olsun, bir kimse suçsuz olduğu halde bilerek zarar veren, hakikatten ve adaletten ayrılmış olur. Bu nedenle, bir "suç örgütünde" yalnızca çaycılık yapmış bir kimseyi, bu yüzden tutuklamazlar. Böyle örnekler varsa ya yanlışlık yapılmıştır ki, bu anlamda mağduriyetleri giderilen nice insanlar vardır. Veya bilmediğimiz başka ceza gerektiren suç fiilleri vardır.

Nitekim “Hiçbir günahkar başkasının günahını yüklenmez.” ayetinin tefsiri sadedinde Bediüzzaman Hazretleri şöyle der: “Başkası ondan ders alıp şer işlese, o başka meseledir.” (Mektubat, 22. Mektup, 3. Vecih)

Bu örgüte biz dahil herkes, bazı kusurlarını görsek de bu tür kusurları “kendi anlayışlarına göre dinimize hizmet ediyorlar” diye destek verdi. Ama onlar sınırlarının dışına çıkıp sonu darbeye kadar varan davranışları başlatınca desteğin çekilmesi gerekiyordu.

Olup bitenleri görüp bildikleri ve bilmeleri gerektiği halde, destek ve yardıma devam etmek suça iştiraktir.

Devlet böyle düşünüyor ve buna göre davranıyor.