Sahibi belirsiz olan kişilerin paylaştığı fotoğrafları indirmek kul hakkı mı?

Sahibi belirsiz olan kişilerin paylaştığı fotoğrafları indirmek kul hakkı mı?
Tarih: 07.05.2022 - 20:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Pinterest diye bir uygulama var, belki kullanmışsınızdır. Fotoğraflar oluyor, bizde beğendiğimiz fotoğrafları indiriyoruz. Ama bu fotoğrafların asıl sahipleri kim bilmiyorum. Mesela X isminde bir hesap var. Çok profesyonel çekilmiş bir gökyüzü fotoğrafı paylamış Pinterest hesabında ama hesap düzeninden vs. fotoğrafı asıl çeken kişinin o olmadığı anlaşılıyor. Ama bunu bulup farketmek ve fotoğrafları buna göre seçip indirmek, açıkçası epey zor.
- Yani fotoğrafların asıl sahipleri kim bilmiyorsak fotoğrafı indirmemiz kul hakkı olur mu? (Çünkü belki de fotoğrafın asıl sahibi, fotoğrafı yabancı bir hesabın paylaşmasına izin vermeyecekti) - Cevapta sadece kul hakkı olur ya da olmaz derseniz ve sebebini açıklarsanız çok sevinirim...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan olmayan fotoğrafın asıl sahibinin, paylaşmaya izin vermediğine dair bir delil, bir emare, bir bulgu, bir galip zan varsa, bunu ticari olarak kullanmak caiz olmaz, kul hakkına girmek olur. Saydıklarımız yoksa alıp kullanmakta sakınca bulunmaz.

İnsan fotoğrafları sahibinin izni olmadan ve tesettüre uygun değilse paylaşmak caiz değildir, haramdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+

Yorumlar

Melisavarol

ALLAH korusun da; o fototğraftaki kişi ölü ise, ölüsünden rica mı edecek? Yoksa ölü birinin, yaşarkenki fotoğrafını indirince o kişi bize musallat mı olur? Ciddiyim bu arada, merak ettim ne olucağı hakkında.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (hasanfidan)

Musallat olmaz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun